Günde 3 Anamur Muzu Yemenin Faydaları

17 Şubat 2016   |   0 Yorum

Muz yüksek kan basıncını düşürür

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Yapılan çalışmalarda günde 3 tane muz yemenin yüksek basıncı ciddi bir şekilde düşürdüğü gözlenmiştir. Orta boyutlu bir muz yaklaşık olarak 422 mg potasyum içerir ve neredeyse hiç sodyum içermez. Yüksek Potasyum/Sodyum oranı, sodyumun kan basıncını yükseltme etkisini ortadan kaldırır.

 

Muz sindirime yardımcıdır

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Muz çözünür ve çözünmez halde olan liflerle dolu bir gıdadır. Lif sindirimi yavaşlatarak sindirime yardımcı olduğu için vücudumuz için oldukça önemli bir besindir. Dolayısıyla, muz yemek daha uzun bir süre tokluk hissi vereceği gibi aynı zamanda kabızlık şikâyeti olanlar içinde yardımcı olacaktır.

Güne daha enerjik başlamamızı sağladığından ve uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı, hiç şüphesiz muz kahvaltı öğününde de kendisine yer bulmaktadır.

 

Muz C vitamini açısından zengindir

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

C vitaminini düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak portakal ya da çilek gelir. Fakat bir tane muz, günlük C vitamini ihtiyacımızın %15 ini karşılayabilmektedir. C vitamini vücudumuzda ki serbest radikalleri etkisiz hale getiren bir antioksidandır. Serbest radikaller vücudumuzdaki hücreleri sürekli olarak parçalayan yüksüz atomlar, moleküller ya da iyonlardır. Ayrıca, C vitamini kan damarlarının sağlığı açısından da önemlidir ve kasları, kemikleri ve diğer dokuları bir arada tutan ‘kollajenleri’ üretir.

 

Muz, sindirim (gastrointestinal) sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlar.

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Muz, sindirimi kolay olduğu için sindirim sistemi için rahatsız edici bir yapıda değildir. Aslında, muz sadece sindirimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim kanalını rahatlatır ve ishalden sonra kaybedilen mineralleri depolar. Bu yüzden muz, bebeklere sunulan ilk katı besinlerin başında gelir. Bu özelliklerinden dolayı muz, BRAT (İngilizce’de muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltma) diyetinde başrolü oynar.

 

Muz kalp ve damar sağlığını düzeltir

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Muz gibi lif açısından zengin gıdaları tüketmek kalbimiz için oldukça yararlıdır. Yapılan çalışmalara göre, yüksek lifli gıdalar içeren diyetleri uygulayan insanların daha az kalp ve damar hastalıkları ve kalp krizi riski altında oldukları saptanmıştır. Muz da bulunan özellikle çözünebilir lif, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir.
Sağlıklı ve dengeli bir diyet vücudumuzun ihtiyacı olan gerekli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sağlar. Bu diyeti bir veya iki muzla tamamlamak vücudumuz için ekstra 4–8 g lif kaynağı demektir. (Her bir muz için 4g lif)

 

Muz sağlıklı hücreleri oluşturmanıza yardımcı olur

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Muz B6 vitamini açısından zengin bir besindir ve bir muz vücudumuzun B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %20 sini karşılar. B6 vitamini, sağlıklı hücreler oluşturmak için vücudun insülin, hemoglobin ve elzem olmayan ( insan vücudu tarafından sentezlenen) protein salgılamasını sağlar ve ayrıca hastalıklarla savaşan antikorların üretilmesine de yardımcı olur. Belki de baştan beri yanlış söylüyoruzdur: “Günlük bir tane muz, doktoru evden uzak tutar” 

 

Muz, atletik performansı arttırır

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Eğer sporcular neden muzu çok seviyor diye merak ettiyseniz, işte size cevabı: Muz kasların kuvvetini artırırarak antioksidan ve diğer vitaminleri temin eder.  Appalachian State Üniversitesi İnsan Performansı Laboratuarında yapılan bir çalışmaya göre, pedal çevirme sırasında her 15 dakikada bir yenilen yarım muzun, 15 dakikada bir içilen karbonhidrat içerikli bir içecek kadar etkili olduğu görülmüştür. Ee… Jamaikalı koşucu Yohan Blake’in günde 16 adet muz yediğini söylemesine şaşırmamak gerek..

 

Muz, kansızlıkla savaşır

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Kansızlık kırmızı kan hücrelerinin veya kandaki hemoglobinin azalmasından kaynaklanan, yorgunluğa, solgunluğa ve nefes darlığına neden olan bir hastalıktır. 
Demir açısından zengin bir kaynak olduğundan dolayı, muz tüketimi hemoglobin salgılanmasını düzenleyerek kansızlıkla savaşmamızı sağlayabilir. 
Dahası, muzda bulunan B6 vitamini kandaki glikoz seviyesini ayarlar ve böylece yukarıda saymış olduğumuz, kansızlıktan dolayı oluşan,  yorgunluğun, solgunluğun ve nefes darlığının iyileşmesine yardımcı olur.

 

Muz, açlık hissini bastırır

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

Muzun açlık hissini bastırması sadece tokluk hissi vermesinden dolayı değil aynı zamanda güzel kokusundan da kaynaklanmaktadır. Evet, doğru duydunuz! Muzun kokusu iştahımızı ve açlıktan hissini bastırır. Chicago’da bulunan Koku ve Tat Uygulama ve Araştırma Kurumu’ndan Dr. Alan Hirsc tarafından yapılan bir çalışmaya göre açlık durumunda muz koklamak, beyninize onu çoktan yediğinize dair telkinler verebilir.

Muz, ruh halinizi düzenler ve mutlu hissetmenizi sağlar

 
Günde 3 Muz Yemenin Şaşırtıcı 10 Faydası
 

 

Orta boy bir muz yaklaşık olarak 27 mg magnezyum içerir. Bu mineral ruh halinizi düzenleyerek rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Erkeklerin ve kadınların günlük olarak sırasıyla 420 mg ve 320 mg magnezyum almaları gerekmektedir. Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa, sıkıntı, sinir, depresyon ve diğer ruhsal rahatsızlıklardan muzdarip olabilirsiniz. Birçoğumuzun günlük olarak yeterince magnezyum almadığını düşünürsek, günde bir tane muz yememizde oldukça fayda vardır.

 

Bonus: Muzun sağlık dışı faydaları

 

 

Ayrıca bilmelisiniz ki kurutulmuş ve öğütülmüş muz kabukları bahçede ekilen fide ve yapılan yeni tesisler için harika bir bitkisel yastık görevi görür. Muzlar aynı zamanda biricik köpekleriniz içinde mükemmel denilebilecek kadar güvenli ve sağlıklı bir gıdadır.


Bitmedi! Eğer sağlıklı gülüşler için can atıyorsanız, dişlerinizi muz kabuğuyla beyazlatmaya ne dersiniz? Yanlış duymadınız! Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla 2 dakika kadar dişlerinizi ovalamanız, dişlerinizi beyazlatarak harika gülüşlere kavuşmanızı sağlayacaktır.Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder


guvenlik


Bölgeler ve Şehirler
Ad Soyad 

Telefon